[פרות קדושות] 25. 30 שנה לאינתיפאדה הראשונה – איך פתאום קם עם ומתחיל ללכת

"קיבינמאט עם הפלסטינים האלה, אפילו מסמרים לא תזרקו על הכביש? מה הולך פה, איך זה יכול להיות?" (דורון תמיר, קצין המודיעין של פיקוד מרכז, משתהה מהשקט המתמשך, רגע לפני פרוץ האינתיפאדה)

האינתיפאדה הראשונה התחילה כהתקוממות עממית שעיקרה שביתות, תהלוכות, הנפת דגלים, ציורי סיסמאות על קירות, הבערת צמיגים, יידויי אבנים והשלכת בקבוקי תבערה.

היא פרצה לאחר 20 שנים של שקט יחסי, ששרר מאז כיבוש השטחים בידי ישראל ב-1967, ונמשכה שש שנים, עד תחילתו של תהליך אוסלו. נהרגו במהלכה 1,551 פלסטינים ו-421 ישראלים, והיא שינתה במידה רבה את פניו של הקונפליקט

אין ספור הסברים, מאמרים מחקרים וספרים ניסו לפענח, להבין ולהסביר את הפנומן שהתחיל בדצמבר 1987- איך פתאום עם שלם קם ומתחיל ללכת, מצויד בדגלים, אבנים ובזעם אין אונים, לכאורה ללא כל אזהרה מוקדמת, ואומר לאו רבתי לשלטון ישראל ברצועת עזה ובגדה המערבית.

בפרק הזה ננסה להבין מדוע, איך והיכן באמת פרצה האינתיפאדה הראשונה ומדוע דווקא בעיתוי הזה. האם באמת הורה שר הביטחון יצחק רבין למפקדי צה"ל לשבור למפגינים ידיים ורגליים, כפי שנטען? כיצד השפיעו חילופי הממשלות בישראל ושינוי המדיניות הזוחל על האוכלוסיה בשטחים? מה ידעו המומחים לענייני ערבים ומדוע הופתעו? נשמע כאן את אבחנותיהם של האלופים בדימוס שמואל גורן, מתאם פעולות הממשלה בשטחים בפרוץ האינתיפאדה, ושל איציק מרדכי, מפקד הפיקודים דרום ומרכז, של תא"ל בדימוס דורון תמיר, קצין המודיעין של פיקוד מרכז אז, של תא"ל בדימוס יצחק שגב ושל המזרחן פרופ' אברהם סלע. הם היו מהישראלים הקרובים ביותר לאירועים, מצד הממשל הצבאי. עדויות הראיה, התובנות והלקחים שהשמיעו ממרחק של 30 שנה, בכנס שהתקיים במרכז למורשת המודיעין,  ראויים להקשבה ולמחשבה.

האזינו שיפטו ושתפו!

להאזנה בזרימה, או להורדת קובץ הקול להאזנה (מומלץ):

תמונה ראשית: אינתיפאדה, צילום ניצן שורר

מוסיקה: נעימת פתיחה, גוטס-הישאם חאידי

לקריאה נוספת:

שלושים לאינתיפאדה הראשונה: בחזרה לארבעת הצעירים שנקברו חיים

נתונים: הרוגים באינתיפאדה הראשונה

לכניסה לפרק הבא, פרק 26:

אני, אחמד אל-ג'עפרי, מילדי האבנים של האינתיפאדה הראשונה – מחכה לשלישית

תגובה אחת

  1. יפה מאד אחי וגם מענין!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *