קצת על עצמי

"לא הרי כתיבתו של משורר כהרי כתיבתו של ההיסטוריון: המשורר יכול לספר או לשיר על הדברים לא כמות שהיו אלא כמות שהיו צריכים להיות, וההיסטוריון חייב לכתוב עליהם לא כמות שהיו צריכים להיות אלא כמות שהיו, בלי להוסיף על האמת ובלי לגרוע ממנה." 

(מיגל דה סרוואנטס, "דון קיחוטה", בתרגום לואיס לנדאו, הוצאת הספרייה החדשה, 1994, כרך שני, ע' 23)

___________________________

ההחלטה להקים את הפודקאסט הזה היתה עבורי סגירת מעגל כמעט מתבקשת; חלק ניכר מחיי אני עוסק בצורות שונות בגילוייה הפתלתלים של האמת ובגרסאותיה המשתנות על פי הנסיבות והזמנים; כעיתונאי, בכל העיר ובהארץ, בין השאר בסיקור האינתיפאדה הראשונה בשטחים, כפעיל בארגונים לשינוי חברתי; כמנכ"ל בצלם – מרכז המידע הישראלי לזכויות האדם בשטחים, בשנים 1991-1997, בימים הסוערים שלפני ובמהלך תהליך אוסלו, ואחר-כך, בהקמת ובניהול קשב, עמותה ציבורית למחקר ולהפצת מידע על מצב הדמוקרטיה בישראל. עיקר עבודת קשב היה ניתוח הסיקור התקשורתי של העיתונות בישראל, שממצאיו המנומקים מאבחנים היטב את מצב התודעה הישראלית, והשפעתו מרחיקת הלכת על המציאות.

אפשר לומר, שתחומי העיסוק שבחרתי העניקו לי אפשרות לספר את הסיפור הישראלי משלוש נקודות מבט שונות: כעיתונאי חוקר, כפעיל זכויות אדם, ובאמצעות ביקורת תקשורת.

הקמת הפודקאסט/בלוג פרות קדושות, אם כך, היא התפתחות מתבקשת בנסיבות העניין. היא ניסיון להתמודד עם זרמי המעמקים של התודעה הישראלית, באופן חופשי, וביקורתי ובלי להיות כפוף לפרדיגמות קשוחות. סיפור טוב, לעתים מחויך, בלתי מחויב לאמת אחת, לפעמים יכול להאיר את המציאות לא פחות מכל גישה אקדמית או מחקרית מרצינה.

מזמן הבנתי שכל סיפור שאנחנו מספרים הוא וריאציה על מה שקרה באמת וכי בתודעתם של רבים אין עובדות – רק פרשנויות, כפי שפסק ניטשה. ואמא שלי הוסיפה, שההווה מעורפל, העתיד לא ידוע ורק העבר משתנה כל הזמן.

אז מה קרה באמת? במאמץ להגיע קרוב ככל הניתן אל האמת החמקמקה אני מבטיח  לגייס כאן את כל משאבי הסקרנות, ההגינות והכנות, לחקור, לחטט, לדובב, ולא להיכנע לרוח הזמן. וגם אשתדל לאמץ את עצתו של ריימון ארון לפרשנים למיניהם: לא לגנות, לא להלעיג כי אם להבין.

וכן, העבודה (הרבה) על התכנית הזאת גם גורמת לי הנאה צרופה. אשמח לשתף אתכם/ן בה.

האזינו/קראו, שפטו ושתפו!

יזהר באר

לקריאה נוספת:

העוקץ: העיר והכלבים – סיור פסיכדלי במחוזות התעתוע של ירושלים

העוקץ: אבן מתגלגלת של קדושה, זעם ונקמה

קשב: על האופטימיות או איך נלחמים בחדשות שגורמות לאנשים לדעת פחות

העוקץ: המלחמה החשאית של ישראל ברשע

לצפיה נוספת:

על סיקור התקשורת את המחאה החברתית

על השפעת התקשורת על שחרור גלעד שליט

ראש בראש אצל חגי סגל

ד"ר דניאל דור ויזהר באר מדברים על התקשורת

על סיקור ההתנתקות מעזה

על תקשורת מגויסת

מאזינים וקוראים יקרים, אם אהבתם/ן את הפודקאסט ואתם מעריכים את המאמץ הרב שמושקע בכל פרק – הפיצו, המליצו וכתבו את חוות דעתכם/ן, כאן באתר, ובאפליקציות וברשתות החברתיות, התנדבו או תרמו תרומה כספית לקידום הפרויקט! 

האזנה/קריאה נעימה! יזהר באר