קצת על עצמי

ההחלטה להקים את הפודקאסט הזה היתה עבורי סגירת מעגל כמעט מתבקשת; חלק ניכר מחיי אני עוסק בצורות שונות בגילוייה הפתלתלים של האמת ובגרסאותיה המשתנות על פי הנסיבות והזמנים; כעיתונאי, בכל העיר ובהארץ, בין השאר בסיקור האינתיפאדה הראשונה בשטחים, כפעיל בארגונים לשינוי חברתי; כמנכ"ל בצלם – מרכז המידע הישראלי לזכויות האדם בשטחים, בשנים 1991-1997, בימים הסוערים שלפני ובמהלך תהליך אוסלו, ואחר-כך, בהקמת ובניהול קשב, עמותה ציבורית למחקר ולהפצת מידע על מצב הדמוקרטיה בישראל. עיקר עבודת קשב היה ניתוח הסיקור התקשורתי של העיתונות בישראל, שממצאיו המנומקים מאבחנים היטב את מצב התודעה הישראלית, והשפעתו מרחיקת הלכת על המציאות.

אפשר לומר, שתחומי העיסוק שבחרתי העניקו לי אפשרות לספר את הסיפור הישראלי משלוש נקודות מבט שונות: כעיתונאי חוקר, כפעיל זכויות אדם, ובאמצעות ביקורת תקשורת.

הקמת הפודקאסט/בלוג פרות קדושות, אם כך, היא התפתחות מתבקשת בנסיבות העניין. היא ניסיון להתמודד עם זרמי המעמקים של התודעה הישראלית, באופן חופשי, ביקורתי ובלתי תלוי מבלי לזנוח אתיקה של אמינות, הוגנות ואחריות.

מזמן הבנתי שכל סיפור שאנחנו מספרים הוא וריאציה על מה שקרה באמת וכי בתודעתם של רבים אין עובדות – רק פרשנויות, כפי שפסק ניטשה. ואמא שלי הוסיפה, שההווה מעורפל, העתיד לא ידוע ורק העבר משתנה כל הזמן.

אז מה קרה באמת? במאמץ להגיע קרוב ככל הניתן אל האמת החמקמקה אני מבטיח  לגייס כאן את כל משאבי הסקרנות, ההגינות והכנות, לחקור, לחטט, לדובב, ולא להיכנע לרוח הזמן. וגם אשתדל לאמץ את עצתו של ריימון ארון לפרשנים למיניהם: לא לגנות, לא להלעיג כי אם להבין.

וכן, העבודה (הקשה מאד) על התכנית הזאת גורמת לי גם הנאה צרופה. אשמח לשתף אתכם/ן בה.

מאזינות וקוראים יקרים, אם אהבתם/ן את הפודקאסט ואתם מעריכים את המאמץ הרב שמושקע בכל פרק – הפיצו, המליצו וכתבו את חוות דעתכם/ן, כאן באתר, ובאפליקציות וברשתות החברתיות, התנדבו או תרמו תרומה כספית צנועה לקידום הפרויקט! 

שלכם, יזהר באר

"לא הרי כתיבתו של משורר כהרי כתיבתו של ההיסטוריון: המשורר יכול לספר או לשיר על הדברים לא כמות שהיו אלא כמות שהיו צריכים להיות, וההיסטוריון חייב לכתוב עליהם לא כמות שהיו צריכים להיות אלא כמות שהיו, בלי להוסיף על האמת ובלי לגרוע ממנה." 

(מיגל דה סרוואנטס, "דון קיחוטה", בתרגום לואיס לנדאו, הוצאת הספרייה החדשה, 1994, כרך שני, ע' 23)