קצת על עצמי

שלום, שמי יזהר באר. ההחלטה להקים את הפודקאסט הזה היתה עבורי סגירת מעגל כמעט מתבקשת; חלק ניכר מחיי אני עוסק בצורות שונות בגילוייה הפתלתלים של האמת ובגרסאותיה המשתנות על פי הנסיבות והזמנים; כעיתונאי, בכל העיר ובהארץ, בין השאר בסיקור האינתיפאדה הראשונה בשטחים. אחר כך פעלתי בארגונים לשינוי חברתי; כמנכ"ל בצלם – מרכז המידע הישראלי לזכויות האדם בשטחים, בשנים 1991-1997, בימים הסוערים שלפני ובמהלך תהליך אוסלו, ואחר-כך, בהקמת ובניהול קשב, עמותה ציבורית למחקר ולהפצת מידע על מצב הדמוקרטיה בישראל. עיקר עבודת קשב היה ניתוח הסיקור התקשורתי של העיתונות בישראל, שממצאיו המנומקים מאבחנים היטב את מצב התודעה הישראלית, והשפעתו מרחיקת הלכת על המציאות.

אפשר לומר, שתחומי העיסוק שבחרתי העניקו לי אפשרות לספר את הסיפור הישראלי משלוש נקודות מבט שונות: כעיתונאי חוקר, כפעיל זכויות אדם, ובאמצעות ביקורת תקשורת.

הקמת הפודקאסט פרות קדושות, אם כך, היא התפתחות מתבקשת בנסיבות העניין. היא ניסיון להתמודד עם זרמי המעמקים של התודעה הישראלית, באופן חופשי, וביקורתי ובלי להיות כפוף לפרדיגמות קשוחות. סיפור טוב, לעתים מחויך, בלתי מחויב לאמת אחת, לפעמים יכול להאיר את המציאות לא פחות מכל גישה אקדמית או מחקרית מרצינה.

מזמן הבנתי שכל סיפור שאנחנו מספרים הוא וריאציה על מה שקרה באמת וכי בתודעתם של רבים אין עובדות – רק פרשנויות, כפי שפסק ניטשה. ואמא שלי הוסיפה, שההווה מעורפל, העתיד לא ידוע ורק העבר משתנה כל הזמן. אז מה קרה באמת? במאמץ להגיע קרוב ככל הניתן אל האמת החמקמקה אני משתדל לגייס כאן את כל משאבי הסקרנות, ההגינות והכנות שלי, לחקור, לחטט, לדובב, ולא להיכנע לרוח הזמן. וגם משתדל לאמץ את עצתו של ריימון ארון לפרשנים למיניהם: לא לגנות, לא להלעיג כי אם להבין.

וכן, העבודה (הרבה) על התכנית הזאת גם גורמת לי הנאה צרופה. אשמח לשתף אתכם/ן בה.

תודות: לעירית גל, בת זוגי ולרזי רוזנבך, חברי, שמלווים אותי מתחילת הפרויקט.

לקריאה נוספת:

העוקץ: העיר והכלבים – סיור פסיכדלי במחוזות התעתוע של ירושלים

העוקץ: אבן מתגלגלת של קדושה, זעם ונקמה

קשב: על האופטימיות או איך נלחמים בחדשות שגורמות לאנשים לדעת פחות

העוקץ: המלחמה החשאית של ישראל ברשע

לצפיה נוספת:

על סיקור התקשורת את המחאה החברתית

על השפעת התקשורת על שחרור גלעד שליט

ראש בראש אצל חגי סגל

ד"ר דניאל דור ויזהר באר מדברים על התקשורת

על סיקור ההתנתקות מעזה

על תקשורת מגויסת