הבלוג – קטסטרופה

מאת יזהר באר

פורסם ב-12 ביוני 2019

זו היתה התאונה הגרעינית החמורה ביותר בהיסטוריה, שהתרחשה ב-26 באפריל 1986, שנתיים לפני שהאימפריה הסובייטית התפוררה לרסיסים, כשהתפוצצה ליבת הכור בצ'רנוביל וענן רדיואקטיבי שהיה עוצמתי עשרות מונים מהפצצה שהוטלה על הירושימה, כיסה את שמי אירופה ואיים להשמיד 50 מיליון איש ורק חירוף הנפש של כמה מאות אנשים, אזרחים וחיילים, שרובם שילמו על כך בחייהם עצר את שרשרת האסונות.

מה גרם לקטסטרופה?

אם להסתמך על "צ'רנוביל" המיני סדרה המעולה של HBO וערוץ סקיי, היתה זו תוצאה של שקרים, פחד, העדר ביקורת, קיפאון חברתי, גאווה לאומית וצייתנות עיוורת שעוצבו בידי משטר ריכוזי ששלט בנתיניו בעזרת מנגנונים בירוקרטיים מושחתים. זה כמעט כל הסיפור.

המכונה הסובייטית ייצרה כורים גרעיניים זולים ולא מאובטחים שאוישו בידי טכנאים לא מיומנים שמונו ופוקחו על ידי שליחי המפלגה. כמה מדענים שהכירו את המצב התריעו נחקרו, פוטרו ולפעמים נאסרו בגין פשעי הביקורת שלהם. המדינה לא טרחה לבדוק את טענותיהם ולתקן את הליקויים כיוון שההכרה בכך היתה הודאה בשקרים המתמשכים, שהיו הדבר שהגדיר את המדינה הסובייטית. הטכנאים שהפעילו את הכור האמינו לשולחיהם שיש כפתור אל-כשל, כמו בכל הכורים הגרעיניים במערב, שלחיצה עליו בחירום מצמצמת בהדרגה את הריאקציה הגרעינית ומכבה את ליבת הכור. אבל במערכת היה פגם קטלני. אף אחד ממלאי התפקידים בחדר הפיקוד של הכור לא ידע באותו לילה דרמטי שלחיצה על כפתור הכיבוי עלולה להפוך אותו למעין מרעום. הם לא ידעו כי זה הוסתר מהם. כך התפוצץ הכור – בגלל שקרים.

עד היום איש לא יודע את מספר הקורבנות האמיתי של התאונה. ההערכות נעות בין 4,000 ל-93,000 הרוגים. אומדן ההרוגים הסובייטי הרשמי מאז 1987 עומד ונשאר עד היום על 31.

מיכאיל גורבצ'וב, שהנהיג את ברה"מ עד התפרקותה ב-1991, טען שהתאונה הגרעינית בצ'רנוביל היתה כנראה הסיבה האמיתית לקריסת ברה"מ.

לאורך כל הצפייה בסדרה הנהדרת הזאת עולה השאלה, האם מה שקרה בברה"מ יכול לקרות גם אצלנו? האם לא הפכנו גם אנו לחברה ממושטרת על-ידי מנגנונים בירוקרטים מושחתים, על-ידי קואליציה של עבריינים הדואגת להזריק לתודעת נתיניה במשך שנים נורמות של שקרים, פחד, העדר ביקורת, גאווה לאומית מזויפת וצייתנות עיוורת לשליט?

האם מישהו יכול להבטיח לנו כי בחדר הפיקוד של הכור הגרעיני שלנו, השולט על הליבה הרותחת של החברה הישראלית המשוסעת והמקוטבת, נמצאות ידיים אחראיות ומיומנות שיודעות איך לאזן את האנרגיה המפעפעת לבל תתפוצץ עלינו?

לפני שהתאבד בגיל 51, אמר ואלרי לגאסוב, הפיזיקאי הגיבור מצ'רנוביל שהתריע בשער, והוקע ע"י השלטונות: בעבר חששתי מעלותה של האמת, אך כיום אני רק שואל; מהי עלותם של השקרים?

שיירי כרזות של פוליטיקאים שנותרו בצ'רנוביל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *