פודקאסט – איזו המצאה!!!

פעם נצמדנו אל הרדיו, כי לא היה משהו אחר. הפודקאסט – תכנית רדיו, שמועברת אל כל העולם דרך האינטרנט – משאירה מאחור את כל מה שאהבנו ושנאנו בפורמטים הישנים ההם, שהכריחו אותנו לפתוח את המקלט בשעה מסוימת, ביום מסוים, כדי להאזין לשידור מסוים, ולעתים קרובות להחמיץ אותו כי היינו עסוקים בדברים אחרים.

גם אני גיליתי יום אחד, שכל אחד/ת יכול עכשיו להאזין לתכנים האהובים עליו בכל זמן ומקום. הטכנולוגיה המהפכנית הזו מאפשרת למאזינים, לא רק לבחור את התוכן שהם צורכים, אלא גם להחליט מתי לצרוך אותו, ואיך – על גבי המחשב האישי, הטלפון הסלולרי, נגני MP3, בכל מקום שיש בו גישה לאינטרנט. כל מה שעלינו לעשות זה ללחוץ על כפתור "האזן" או על הכפתור "הורד". אם אהבנו את התכנית ניתן ללחוץ על הכפתור "הרשמה" ולקבל הודעה מראש על העלאת פרקים חדשים בתכנית.

כך, כל מי שרוצה להתנתק קצת מהאג'נדה ומלוחת הזמנים הדורסניים של הטלוויזיה והרדיו, יכול להתחבר בזמנו החופשי לתכניתו המועדפת בפודקאסט, להאזין לה בזמן הליכות (רצוי באזניות), בנסיעה (ישירות מהסמארטפון או בחיבור בכבל לשקע ה- Aux ברדיו) ובכל זמן נינוח ושקט אחר.

אפשר לומר, שאם המצאת הבלוג הביאה לדמוקרטיזציה של הפצת המילה הכתובה הרי המצאת הפודקאסט הביאה לדמוקרטיזציה בהפצת תכני הרדיו. קשה להעריך עדיין מה תהיה לאורך זמן ההשפעה התרבותית, חברתית ופוליטית, של הפודקאסט, אבל ברור כי הוא מכניס ממד חדש למרחב הציבורי. בזמן שהתקשורת הממוסדת הולכת ומסתבכת בקשרי הון – שלטון, חרדה לקיומה העצמאי, חוטאת בסיקור מגמתי, מתחנפת למקורות הכוח וסובלת מגילויים של צנזורה עצמית של עיתונאים ועורכים, מאפשר הפודקאסט לקיים אלטרנטיבה תקשורתית ולתרום מידע, מומחיות ושיח רב גוני מתמיד.

כך הקמתי את הפודקאסט שלי, "פרות קדושות", שבוחן, בעין ביקורתית, מיתוסים וסיפורים שאנו נוהגים לספר לעצמנו. הפרקים שיצאו נמצאים כאן בסדר הופעתם וניתנים להאזנה, למתן תגובות, הצעות והמלצות ולשיתוף. ניתן גם להירשם לקבלת התראות על העלאתם של פרקים חדשים. נושאים רבים ומעניינים לפנינו והם יופיעו כפרקים חדשים בתדירות קבועה.

לקריאה נוספת:

רן לוי, עושים היסטוריה: ההיסטוריה של הפודקאסטינג

אמיתי זיו, דה-מרקר: הטכנולוגיה הופכת את תכנית הרדיו לנצחית